Rīgas mākslas telpa

Starptautisks simpozijs "Pazudis (un atrasts) arhīvā"

23.03.2016.

Trešdien, 23. martā, no plkst. 11:00 līdz 19:00 Rīgas Mākslas telpā laikmetīgās mākslas izstādes "Pazudis arhīvā" ietvaros risināsies starptautisks simpozijs "Pazudis (un atrasts) arhīvā", ko rīko Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs. Simpozijā uzstāsies astoņi lektori – nozares profesionāļi, kas uzmanības centrā izcels kļūdu, pārrāvumu un naratīvu daudzveidību, kurus var atklāt, izmantojot laikmetīgās mākslas arhīvus.


Simpozijs pulcēs ārvalstu un vietējos teorētiķus un māksliniekus, kuri aicināti pārdomāt arhivēšanas un kolekciju veidošanas stratēģijas un principus, atklājot kontekstu, kādā rodas nepieciešamība veidot arhīvus. Vairāk nekā jebkad agrāk mākslinieki un kuratori izmanto arhīvu savā darbībā, atklājot nezināmas vai aizmirstas detaļas un veidojot alternatīvus stāstus. Taču rodas jautājums – kā atrašanās vienā un tajā pašā arhīva un vēstures laiktelpā ietekmē dažādos naratīvus? Kā skatīšanās vēsturē (izmantojot arhīvu) var ietekmēt pašreizējo realitāti? Vai arhīvā var atrast pāridarījumu, maldīšanās un kļūdu pēdas, vai tās var veiksmīgi paslēpt starp mapēm?


Teorētiķe un rakstniece Vesna Madzoski stāstīs par Eiropas laikmetīgas mākslas biennāles Manifesta arhīvu un secinājumiem, kas radušies arhīva pētniecības rezultātā, savukārt irāņu mākslinieks Esans Fardžadnija pievērsīsies dāņu, franču un britu televīzijas arhīviem, kuros parādās ziņas par pirmajiem emigrantiem un viesstrādniekiem pēc Otrā pasaules kara. "Living Art Museum" Reikjavīkā direktore Torgerdira Oulafsdoutira un kolekcijas glabātāja Beki Forsite pārskatīs muzeja veidotā arhīva veidošanās stratēģijas, savukārt videomāksliniece Margarita Novikova no Maskavas stāstīs par videoarhīva projektu "Putschyourself". Māksliniece Lia Perjovši, kas izveidojusi laikmetīgās mākslas arhīvu un mākslas analīzes centru Rumānijā, pievērsīsies savai praksei arhīva veidošanā un tā pielietojamībai. Poļu pētnieces Jagna Levandovska un Marika Kužmica stāstīs par fonda "Arton Foundation" praksi, kas pēta un uzkrāj arhīvu par poļu avangarda mākslas parādībām.

Simpozija kuratori: Inga Lāce un Andra Silapētere.

Pasākums notiks angļu valodā, iepriekš piesakoties, tā apmeklējums ir bez maksas. Pieteikšanās, līdz 22. martam, rakstot uz e-pastu lccasympozium@gmail.com.